Избор на редактора

Ези или тура: Жребия с подхвърляне на монета не е съвсем честен

от BetNews

03.12.2023


Изследване твърди, че хвърлените монети е по-вероятно да паднат от същата страна, от която са започнали, а не от обратната страна


Екип от изследователи, свързани с множество институции в цяла Европа, откри доказателства, подкрепящи работата на професора по статистика и математика от Станфордския университет Перси Диаконис (Persi Diaconis) през 2007 г., в която той предполага, че хвърлените монети е по-вероятно да паднат от същата страна, от която са започнали, а не от обратната страна.

Екипът провежда експерименти, предназначени да тестват произволността на хвърлянето на монети и публикува резултатите си на сървъра за препринти на arXiv.

Честен начин за избор или?

В продължение на много години битува представата, че хвърлянето на монета (или жребий) е честен начин за избор между две опции – кой отбор да е първи, например кой печели равен резултат и пр., съобщава сайтът nauka.offnews.bg.

През годините много хора са тествали произволността на хвърлянето на монети и повечето откриват, че е толкова честно, колкото се очаква – при условие че се използва неподправена монета.

Но Диаконис отбеляза, че такива тестове са проверили само вероятността честна монета, веднъж обърната, да има еднакъв шанс да се приземи на ези или тура.

Те не са тествали вероятността дали монетата ще падне със същата страна нагоре като тази, когато е била обърната.

Той предполага, че поради прецесията монета, обърната във въздуха, прекарва повече време там с първоначалната си страна нагоре, което прави по-вероятно да завърши по този начин. Той обаче казва, че разликата ще бъде малка – само 1%. В това ново усилие изследователският екип тества идеите на Диаконис.

Експериментът

Експериментът включва 48 души, които хвърлят монети, изсечени в 46 държави (за да се предотврати влиянието на дизайна) за общо 350 757 хвърляния на монети. Всеки път участниците отбелязват дали монетата е паднала със същата страна нагоре, както при хвърлянето. Изследователите откриват, че Диаконис е прав – има лек превес. Те откриват, че монетата пада със същата страна нагоре, както при хвърлянето й в 50,8% от случаите. Те също така откриват, че има лека разлика в процентите между различните индивиди, хвърлящи монети.

Екипът стига до заключението, че макар превесът, което са открили, да е слаб, би могло да има смисъл, ако се използват множество хвърляния на монети, за да се определи резултат – например хвърляне на монета 1000 пъти и залагане на $1 всеки път (с печалби от 0 или 2$ всеки рунд ) трябва да доведе до средна обща печалба от $19.



ОЩЕ НОВИНИ

image

Съдийският инструктор Баялцалиев за BetNews: Не са виновни реферите, а тези които ги ръководят

Детелин Баялцалиев е бивш футболен съдия. Ръководил е повече от 550 мача в България и чужбина, като асистент рефер. Един от най-добрите съдийски инструктори и анализатори в България, често е канен на международни форуми да обучава младите арбитри. Разговаряхме с Баялцалиев по наболялата тема, дали българските съдии се справят добре със своите задачи на терена. […]

image

Легендата Пламен Николов за BetNews: Това е нивото на националния отбор

Пламен Николов е бивш футболист на Левски, Локомотив София и Септември. Играе за националния отбор от 1991 до 1994 година. Част от златното поколение, спечелило бронзовите медали на Световното първенство през 1994-та в САЩ. Пази през второто полувреме в мача за третото място срещу Швеция. Единственият вратар на Мондиал 94, който няма допуснат гол в […]

image

Велислав Вуцов пред BetNews: Ейре е най-лошият жребий

Българският национален отбор по футбол ще играе срещу Ейре, в бараж за влизане в по-горната група С от Лигата на нациите. На 20 март 2025 година, нашите са домакини, а три дни по-късно гостуваме в Дъблин. Какви са шансовете ни срещу ирландците и какво беше представянето през този сезон? За това и още интересни неща, […]