Любопитно
Финландия инвестира печалбите от хазарт в социални дейности
от Николай Чочев
19.10.2021
Страната е първата в Европа и петата в света, която приела тази политика.
От 2013 г. насам Европейският парламент цели да създаде свободен пазар на хазарта във всички членки на Европейския съюз. Почти 10 години по-късно обаче, една страна и до сега отказва да се поддаде на натиска и ограниченията, които са налагани в общността. Става въпрос за Финландия, в която въпреки невероятната популярност на хазарта, всички дейности в този сектор, са строго регулирани от държавните органи. Така страната успява да защити вътрешния си монопол над бранша.
Хазартния сектор на Финландия е изключително успешен, като страната успява да създаде първата ефективна и популярна система със социално отговорна роля. Някои решения на местното правителство може и да изглеждат доста изненадващи за останалите европейски държави. Но на практика, хазартните дейности там не са само забавление, а и начин гражданите да подпомагат съвсем законно благотворителните организации.
Казината във Финландия използват средствата си за благотворителни цели и социална подкрепа
Може би е изненадващо, но е факт – голяма част от казината там дават значителна част от приходите за благотворителност и социални дейности. С още по-големия интерес към хазартния бизнес напоследък, освен физическите обекти на казина, във Финландия вече могат да бъдат открити и игрални автомати почти навсякъде – от супермаркети, хотели, ресторанти, барове до бензиностанции. Въпреки това, за разлика от други европейски страни, печалбите в хазартния бизнес, най-често се изразходват за подобряване на различни социални сфери и задоволяване на нуждите на населението. Финландия дори е оценена като първата държава в Европа и петата в света, приела тази политика.
Много чужденци се изненадват от огромния брой хора, които на външен вид изглеждат уравновесени и консервативни, но в действителност са много страстни комарджии. Най-удивителното обаче е, че Финландия е страна, където тази страст към хазарта се изразява в постепенно подобряване на качеството на живот на всички тези граждани.
Кои социални сфери се възползват от печалбите на хазартния бизнес?
Средствата, спечелени от развлечения, като игра на маса или слот машини в казината на Финландия, най-често се изразходват за подкрепа на:
- Организации за закрила на детето;
- Доброволчески организации;
- Подкрепа на хора с увреждания;
- Здравни услуги за зависими от алкохол или наркотици;
- Пенсионни фондове
- Кризисни центрове и др.
Финансовата помощ цели да подобри процента на заетостта в страната и да подпомогне рехабилитацията на възрастни хора и хора с увреждания. Освен това подкрепа имат право да получат и семейства, в които родителите и децата са изправени пред трудни житейски ситуации.
През изминалите няколко години общата сума пари, изразходвана за социална помощ, достига близо 400 милиона евро годишно. Финландия предлага помощ и на хазартно зависимите. Ако играчът е склонен да се ангажира прекалено много със залози и игри, без да забелязва, че финансовото му състояние се влошава или пък пренебрегва ежедневните си задължения, финландското правителство му предлага подкрепа по различни начини, защото именно тя е ключът към просперитета на нацията като цяло.
Очаквайте още подобни интересни новини от хазартния бранш на BetNews.bg!
Преглеждания: 114
ОЩЕ НОВИНИ
Българският национален отбор по футбол ще играе срещу Ейре, в бараж за влизане в по-горната група С от Лигата на нациите. На 20 март 2025 година, нашите са домакини, а три дни по-късно гостуваме в Дъблин. Какви са шансовете ни срещу ирландците и какво беше представянето през този сезон? За това и още интересни неща, […]
Билетчета за търкане, спортни облози, лотарии: предлагането на игри на щастието в Италия е огромно. През тази година бе поставен и нов рекорд по приходи в този сектор. Италианците дават за игри на щастието повече пари, отколкото за своето здраве или образование, коментира германската обществена медия АРД. Лотарийните игри са важен икономически фактор в Италия, пише DW. Пристрастяването към […]
Над 120 хиляди младежи под 30 години са длъжници, от които следва да бъдат събрани необслужвани кредити. 27 % от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинансиране на друг дълг, за сватби, балове, кръщенета и за хазарт. Това показват данни на Камарата на частните […]