Геймблинг
Хазартни анимета забавляват с мисловни игри и стратегии
от BetNews
26.02.2024
Кои са десетте най-известни рисувани филми за залагания?
Високи залози, интригуващи мисловни игри, неочаквани стратегии и креативност – това са само част от вълнуващите елементи на така наречените „хазартни анимета“. През последните години те добиват особена популярност.
„Аниме“ е термин, който традиционно обозначава създадените в Япония нарисувани анимационни филми и сериали. Съществуват много жанрове аниме – включително романтични, хумористични, трагични и др. Значението на думата варира. Понякога тя се използва за направените в Япония сериали, друг път с нея се дефинират чуждестранни продукции, които обаче са направени в стил, подобен на японския.
За много хора аниметата се превръщат в източник на житейски опит и развлечение. Както в повечето продукции на развлекателна индустрия, и тук сюжетът често е фантастичен, но това не е задължително.
Хазартът също нерядко фигурира като тема в аниметата. Най-добрите ленти с тази тематика се смятат и за едни от най-ангажиращите и вълнуващи заглавия на стила, пишат от сайта screenrant.com.
Ето и кои са еталоните сред аниметата, които разказват за хазарт:
-
„Какегуруи“
Частната академия „Хякао“ е престижно училище, посещавано само от елита. То подготвя богати студенти за техните вероятно предопределени кариери в бизнеса и политиката. Въпреки това, без знанието на външни лица, училището придобива съвсем различен вид през нощта – учебните предмети се заменят с блъф и манипулации.
Историята разказва за Юмеко Джабами, която се прехвърля в училището и шокира всички свои връстници. Тя не играе, за да спечели, а за да се наслади на тръпката от хазарта.
„Какегуруи“ е едно от най-емблематичните хазартни анимета. Нищо в него не е реалистично, но именно абсурдността на игрите, залозите и реакциите на героите го правят толкова завладяващо.
Сериалът е заснет по японската манга поредица Kakegurui – Compulsive Gambler, написана от Хомура Кауамото и илюстрирана от Тору Наомура.
-
[C] CONTROL – The Money and Soul of Possibility
След икономическия колапс на Япония много граждани страдат от последствията – нарастващите безработица и престъпност. Кимимаро Йога е проблемен студент, не мечтае за нищо друго освен за стабилен живот. Когато мистериозен непознат му предлага огромна сума пари за цената на неговото „бъдеще”, Кимимаро приема. Той не подозира, че е на път да бъде привлечен в опасния свят на Финансовия квартал, където единственият начин да пази парите си и да защитава бъдещето си е да печели седмични дуели, наречени „сделки“.
[C] CONTROL – The Money and Soul of Possibility показва далечността, до която хората са готови да стигнат за пари. Въпреки научно-фантастичния бекграунд на историята, подходът на героите към финансовите мотиви е реалистичен и тяхното развитие е също така завладяващо. Освен това, заглавието също така изследва икономически концепции от реалния живот, като прави социални коментари и акцентира върху тръпката от игрите с високи залози.
-
„Саки“
Саки Миянага играе маджонг, но среща проблеми – семейството ѝ би било недоволно независимо дали тя печели или губи. В резултат на това тя развива рядкото умение винаги да поддържа плюс-минус нула резултат през цялата игра – нещо, което се смята за невъзможно.
След като отива с приятел в училищния си клуб по маджонг, Саки впечатлява връстниците си с таланта си. В крайна сметка тя успява да изпита радостта да спечели правилна игра за първи път. С новооткритата си любов към маджонга и група приятели с единомислие, Саки и останалата част от клуба се стремят към националите.
„Саки“ е ценен разказ заради това, че представя маджонга, без да залага на гръмки и шокиращи залози. Освен това, маджонгът е официално признат за спорт, подобно на шаха, което го прави едно от най-необичайните спортни аниме заглавия.
-
Death Parade
Сериалът разглежда темата за задгробния живот на двойки, които – когато умрат по едно и също време, не отиват нито в рая, нито в ада. Вместо това те попадат на тайнственото място Quindecim – луксозен бар, където енигматичен барман е в ролята на арбитър. Именно той решава дали душите на мъртвите трябва да се прераждат или да бъдат прогонени в празнотата. Уловката е, че докато двойките са убедени, решението се определя от игри, барманът базира мнението си на поведението, което показват докато играят.
Death Parade се фокусира върху човешката природа във връзка с хазарта, показвайки мислите и емоциите, които хората изпитват, когато са изправени пред риска от загуба на игри. Отвъд уникалната обстановка и интригуващата предпоставка обаче, сериалът се откроява като заглавие, което провокира размисъл и не се колебае да обсъжда дълбоки теми като екзистенциализма, живота и смъртта, както и неяснотата на морала и присъщата трудност на присъдата.
-
Great Pretender
Макото Едамура е принуден да си изкарва прехраната чрез дребни престъпления. „Уменията“ му се развиват толкова, че той започва да се гордее с постигнатото като измамник. Той набелязва следващата си жертва – привидно невеж френски турист. Вместо това обаче именно той попада в капана, поставен от по-опитния измамник Лоран Тиери и без да иска се присъединява към него и сътрудниците му.
Въпреки че хазартът не е основен акцент в Great Pretender, сериалът си служи със сюжети с високи залози и вълнуващи развития, които често се срещат в хазартните анимета.
-
„Без игра няма живот“ (No Game, No Life)
Отегчени от ежедневните събития в живота и липсата на интересни предизвикателства, доведените брат и сестра Сора и Широ прекарват по-голямата част от времето си в състезателни стратегически игри под потребителското име „Blank”. След като приемат поканата на мистериозен непознат, който се интересува от техните умения, те се озовават пред Тет, бога на света на име Disboard. Това е място, където всичко се решава чрез игри. Сега от Сора и Широ зависи да спасят човечеството.
Както подсказва заглавието му, No Game, No Life описва свят, в който всяко решение, без значение колко е важно, зависи от игрите. Въпреки че може да не включва хазарт в традиционния смисъл на думата, психологическите игри, представени в него, са също толкова завладяващи, колкото тези в най-доброто хазартно аниме, а залозите са също толкова високи, ако не и по-високи.
-
„Легендарният комарджия Тецуя“
Като последица от Втората световна война, икономическото състояние на Япония е изостанало драстично. В Шинджуку от 1947 г. мнозина трудно могат да си позволят дори най-необходимото. Те прибягват до всичко, за да оцелеят, включително – и до хазарт.
Тецуя Асада пътува до различни зали за маджонг и предизвиква различни противници. Въпреки това, след срещата си с Бошу, Тецуя осъзнава, че умението и късметът са еднакво важни за успеха.
Преди всичко, тази продукция се стреми да изобрази различните методи, които хората често използват, за да мамят, докато залагат, както и как всеки може да се опита да надхитри и да спечели надмощие над такива играчи.
-
„Акаги“
Натрупал дълг от над три милиона йени, Нангоу предлага една последна игра на якуза, резултатът от която трябва да определи дали дългът му да се изчисти напълно или да плати с живота си за него. С напредването на играта шансовете не изглеждат в негова полза, но късметът му се обръща, когато Шигеру Акаги попада случайно в маджонг салона. След като научава няколко правила, младото момче бързо изумява всички с несравнимия си талант и решителност. За Шигеру Акаги маджонгът е шанс да разследва и манипулира опонентите си. Той прибягва до неочаквани методи, дори излагайки собствения си живот на риск, за да гарантира, че може да повлияе психологически на съперниците си.
-
One Outs
Когато Хиромичи Коджима, звездата на бейзболния отбор Saikyou Saitama Lycaons, отива в Окинава с надеждата да тренира, той се натъква на неочакван талант – Тоуа Токучи. Известен с бързи топки, които са почти невъзможни за удар, Toуa става популярен в игра, известна като „One Outs“. При нея питчър и батър се изправят един срещу друг, като за това се залагат и пари. Хиромичи успява да наеме Тоуа, но само при специално условие – той трябва да печели пет милиона йени за всеки аут и да губи петдесет милиона за всяка загубена точка.
One Outs без усилие съчетава спорта с хазарта, за да разкаже безпрецедентна история за спортист, който, въпреки че се оказва по-нисък по отношение на физическа сила и конвенционални умения, успява да излезе на върха благодарение на начина, по който разчита на разбирането си за човешката психика.
-
Kaiji: Ultimate Survivor
Кайджи живее спокойно докато при него не пристига събирач на дългове. Предполага се, че един от неговите бивши колеги, чийто заем Кайджи е подписал, не е успял да изплати дълга си и е избягал, оставяйки Кайджи като единствения човек, който да понесе последствията. Той научава, че има шанс да направи пари и да избяга от това бреме, като се качи на кораб, където длъжници като него трябва да участват в опасни хазартни турнири, за да спечелят свободата си обратно.
Kaiji: Ultimate Survivor е несравним шедьовър в царството на хазартните истории. Кайджи има недостатъци, но реалистичен герой, чието пътуване е напълно завладяващо и пълно с вълнуващи сцени. Сериалът включва всичко, което феновете харесват в хазартните анимета, от завладяващи игри с високи залози до шокиращи разкрития.
Преглеждания: 1 362
ОЩЕ НОВИНИ
Game Dev Day се завръща за втора поредна година в София. Събитието ще се състои на 2 ноември в „Чистилището“. То ще включва както лекционна част, така и изложение на видео, мобилни, VR игри, настолни, образователни игри и други интересни проекти. През тази година лекционната програма ще има два потока. Първият от тях ще е […]
Новото тайландско правителство на Петонгтарн Шинаватра, дъщеря на магната и бивш премиер Таксин Шинаватра, избрано преди едва няколко седмици, се зае активно да реализира един стар план, който отдавна отлежава по рафтовете на държавната администрация – да превърне страната в новата азиатска столица на хазарта. След положително приключило в края на август обществено допитване, неотдавна […]
Проучване в Англия разкри, че по време на първия уикенд във Висшата лига рекламите за хазарт по стадионите са се утроили спрямо миналия сезон. Изследването е анализирало телевизионното отразяване на Висшата лига в Обединеното кралство, включително рекламните надписи край терена и логата на фланелките, както и по радиото и социалните мрежи. Общият брой реклами на […]