eSports
Хранителният режим на немските eSports атлети
от Стелиан Димитров
22.06.2021
Кенче с енергийна напитка, пакетче чипс – най-вероятно това си представяте, когато чуете за хранителния режим на геймърите. Но дали се отнася за професионалните играчи в т.нар. “електронни спортове”?
„За енергийните напитки не мога да си кривя душата“, казва професор Ingo Froböse, завеждащият Институт по двигателна терапия и рехабилитация към Германския спортен университет в Кьолн. „Те са част от диетата на повечето eSports играчи, но в по-голямата си част храненето им е по-добро от това на обикновените хора“ – добавя още той.
Това сочат данните от третото им проучване, публикувано през февруари. Предните две изследвания са били концентрирани над тренировките, здравната култура, влиянието на медиите и психическото благосъстояние на eSports играчите. В проучванията са взели участие над 820 професионални играча в сферата на електронните спортове.
Енергийните напитки – неизменна част от електронните спортове
Консумацията на енергийни напитки в електронните спортове не е просто клише. Около 40% от анкетираните са потвърдили, че употребяват подобни стимуланти всеки ден, като средните стойност са около 1 кенче на седмица. Големите производители на енергийни напитки спонсорират eSports евентите и отборите в продължение на години. Като допълнение, много от този вид питиета се свързват с подобрение в представянето, като по този начин изглеждат още по-атрактивни за eSports играчите.
Тези отлични маркетингови стратегии могат да обяснят, защо консумацията сред геймърите е над средната. „Високите нива на захар в тези напитки са голям минус от здравна гледна точка. Нужно е консумацията им да се намали драстично“, казва Froböse, който препоръчва по време на игра да се ядат ядки и да се приемат леко подсладени чайове вместо енергийни напитки.

Въпреки тези резултати, геймърите консумират по-малко захар от обикновените хора, тъй като обикновените газирани напитки, шоколада и останалите сладки изделия са табу за тях. Към това можем да добавим и че геймърите ядат по-рядко джънк храни и готови за консумация продукти – средно под два пъти на седмица.
Месото е предпочитано пред зеленчуците
German Nutrition Society препоръчва да се ядат по 5 порции плодове и зеленчуци на ден. Сред анкетираните само 15% от мъжете и 25% от жените успяват да покрият това изискване.
Въпреки че доста голям брой геймърите са вегетарианци или вегани (14.8%), останалите ядат месо всеки ден. „Консумацията на червено месо се свързва с много негативни ефекти върху здравето и е нужно да бъде намалена“, обяснява Froböse.
Готвене
Резултатите от анкетата показват, че половината от запитаните сами приготвят храната си 5 пъти в седмицата. Само 5% от геймърите оставят това на изцяло друг човек. Резултатите тук са изненадващи, като се има предвид, че 86% от анкетираните са мъже, които явно могат да си готвят сами.
„Надяваме се, че тази тенденция ще продължи и след пандемията. В крайна сметка този, който готви, решава какво ще сложи в тенджерата. Това е огромна стъпка към здравословна и балансирана диета“, обяснява Rolf Buchwitz, заместник-председател на борда на AOK Rhineland/Hamburg.
Без негативни последици вследствие на пандемията
Резултатите от проучването показват, че пандемията почти няма негативен ефект над здравето и навиците на геймърите. Както и предишни години, средното ниво на физическа активност е доста над средното, препоръчвано от Световната Здравна Организация. Геймърите прекарват средно над 9 часа и половина на седмица във физически активности. Това е около 1 час повече от резултатите през 2019г.

Повечето от анкетираните са написали, че се чувстват отлично, както здравословно, така и психически. „Очаквахме пандемията и ограниченията в ежедневието да се отразят негативно над геймърите, но те са успели да запазят добри нива на здраве и щастие“, казва Froböse.
Място за подобрение
„Като цяло клишетата, че геймърите ядат вредна храна, вече са в историята“, обобщава своето проучване Froböse. „Намаляването на консумацията на червено месо и енергийни напитки са това, над което е нужно да се концентрираме, за да увеличим още повече здравната култура и представянето на eSports играчите ни, за да могат да достигнат до следващото ниво.“
Източник: EurekAlert
Преглеждания: 313
ОЩЕ НОВИНИ
Стефан Велев е бивш футболист на Левски и Локомотив Пловдив. Играл е още за отборите на Берое, Черно море, Славия, Ботев Враца, Любимец, Динамо Тбилиси и румънския Сепси. Има пет мача за националния тим на България. С него разговаряхме за завършилия сезон у нас и първите стъпки, които той прави в треньорската кариера. Разпределението на […]
Николай Христозов е бивш футболист на Локомотив София, Вихрен Сандански, Миньор Перник, Локомотив Мездра, Добруджа и Витоша Бистрица. В момента е треньор на ФК Сливнишки герой. Често е канен като гост и футболен анализатор в телевизионни студиа. Завръщането на грандовете „Добро начало и за двата отбора, за да могат да върнат славните си години. Нужна […]
Изминалият сезон в нашия футбол ще остане в историята не просто като поредния, а като големия водораздел. Години наред българският фен живееше в апатия, продиктувана от една предвидима до болка хегемония. През май 2026 година обаче станахме свидетели на нещо, което мнозина смятаха за невъзможно. Оковите на еднообразието бяха счупени, а традиционните грандове си върнаха […]