Любопитно

Китайската стена и елитни университети са построени с пари от лотарии

от Николай Чочев

10.11.2021



Със средства от лотарии са изградени много от кампусите в Харвард, Йейл, Дартмут, Браун и Принстън

През годините парите от публични лотарии са финансирали и продължават да финансират много големи строителни проекти по света и до днес. Предполагахте ли обаче, че сред тях са Великата китайска стена и едни от най-престижните университети?

Според легенда, владетелят от династията Хан – Чеунг Люнг се оказва в изключително трудна ситуация. Той не само се намира по средата на война, когато средствата и ресурсите на града се изчерпват с още по-големи темпове. Данъците, които жителите вече плащат, са достатъчно високи.

Безизходицата „ражда“ играта „Кено“ и спасява древния град

Намирайки се в безизходица Хан изобретява нова игра, наречена Кено. Според правилата играчите правят своите залози, като избират числа от 1 до 80 и след това 20 печеливши числа се изтеглят на случаен принцип. Играта на Хан става широко популярна и действително спасява древния град. Легендата разказва, че на по-късен етап, когато средствата при изграждането на Великата китайска стена свършили, отново се използва същият метод.

В най-ранният сборник с китайска поезия и песни – “Шъ-дзин” или “Книга на песните” обаче, се откриват реални доказателства за създаването на въпросната първа в света организирана държавна лотария. В книгата на няколко пъти се споменава „чертаене върху дърво“, което се приема, че описва малки дървени плочки, на които се натъкват археолози по време на разкопки в различни части от Китай.

Тези “фишове за Кено”, които изследователите откриват, се смята, че са на приблизително 2200 години – точно по времето, когато е построена Великата китайска стена. Имайки предвид това, някои историци смятат, че наистина е възможно парите, събрани от лотарията да са били използвани за създаване на стената.

Елитни университети също разчитат на средства от публични лотарии

 Не по-малко изненадващ факт е, че почти всички елитни университети от Бръшляновата лига, също са построени със средства, събрани чрез публични лотарии. Не е тайна, че построяването на части от кампусите на университетите Харвард, Йейл, Дартмут, Браун и Принстън е подпомогнато с пари от множество проведени лотарии. Законодателните органи на територията на Ню Йорк също решават да проведат няколко лотарии, за да финансират създаването на сегашния Колумбийски университет.



ОЩЕ НОВИНИ

image

Велислав Вуцов пред BetNews: Ейре е най-лошият жребий

Българският национален отбор по футбол ще играе срещу Ейре, в бараж за влизане в по-горната група С от Лигата на нациите. На 20 март 2025 година, нашите са домакини, а три дни по-късно гостуваме в Дъблин. Какви са шансовете ни срещу ирландците и какво беше представянето през този сезон? За това и още интересни неща, […]

image

Италия: Хазартът измества здравето по разходи

Билетчета за търкане, спортни облози, лотарии: предлагането на игри на щастието в Италия е огромно. През тази година бе поставен и нов рекорд по приходи в този сектор. Италианците дават за игри на щастието повече пари, отколкото за своето здраве или образование, коментира германската обществена медия АРД. Лотарийните игри са важен икономически фактор в Италия, пише DW. Пристрастяването към […]

image

За какво харчат заеми младите: храна, празници и хазарт

Над 120 хиляди младежи под 30 години са длъжници, от които следва да бъдат събрани необслужвани кредити. 27 % от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинансиране на друг дълг, за сватби, балове, кръщенета и за хазарт. Това показват данни на Камарата на частните […]