Геймблинг

Проучване: Спортните залози водят до по-голямо участие и в други хазартни дейности

от BetNews

18.03.2024



Хората, които залагат на спорт, са по-склонни да участват в други форми на хазарт в сравнение с останалите. Това показва скорошно онлайн проучване, публикувано в списанието Comprehensive Psychiatry.

Спортните залагания изискват точна прогноза на резултати от мачове и състезания във футбола, баскетбола, бейзбола, конните надбягвания и др. Обикновено залозите могат да се правят върху различни аспекти на играта, като краен резултат, представяне на отделни играчи или общо класиране.

Когато играчът познае конкретен резултат или представяне, в организма му се освобождава допамин. Процесът се свързва с всички хазартни игри, тъй като в тях са налице риск и несигурен изход. Именно това е и една от причините за пристрастяване към залаганията – с течение на времето мозъкът започва да свързва хазартните дейности с удоволствие и награда. Появява се натрапчива нужда от залагане, за да може играчът да изпита същото ниво на вълнение или пък да избяга от негативни емоции.

Проблемът с пристрастяването към хазарт се характеризира с неконтролируемо желание за залагане въпреки негативните последици, които може да има то върху личното, социалното или финансовото благосъстояние на индивида. Това често

води до значителен дистрес и засяга взаимоотношенията, работата и психичното здраве.

Автори на изследването, което се фокусира върху населението на САЩ, са Джошуа Б. Гръбс и Шейн У. Краус. Те отбелязват, че през последните години спортният хазарт е станал законен в по-голямата част от страната. Освен това, той е и достъпен – залози могат да се правят на мобилни приложения и онлайн сайтове. Заради това, посочват те, обект на проучването е как спортните залагания са свързани с другите форми на хазарт и има ли специфични рискове, свързани с този вид дейност.

Общо 2806 са участниците в проведеното от тях изследване, като извадката е представителна за пълнолетното население на САЩ. Анкетирани са допълнително 1557 възрастни, които са съобщили, че участват в спортни залагания. 49% от първата група и 67% от втората група са мъже.

Участниците са били попитани за тяхната ангажираност с няколко категории спортни залагания през последните 12 месеца – традиционни спортни залагания, фентъзи спортни игри, ежедневни фентъзи спортни игри, електронни спортове и няколко други форми на хазарт, като игри с карти, залагания на писти, зарове игри, реквизитни залози, лотарийни игри, бинго, слотове, кено, скреч оф и др. Освен това анкетираните съобщават и за честотата на залаганията си, което позволява на изследователите да оценят дълбочината на тяхното участие в хазарта. В изследването е използван още индексът за тежест на проблема с хазарта.

Резултатите показват, че участниците с история на спортни залагания през предходната година са били склонни да залагат много по-често в сравнение с тези, които не са участвали в спортни залагания. Тези индивиди също са склонни да имат по-сериозни симптоми на проблем с хазарта в сравнение с тези, които не са залагали на спорт.

Две трети от участниците, които не са залагали на спорт през изминалата година, са участвали в една или две други хазартни дейности за същия период.

И обратното – две трети от залагащите на спорт съобщават, че са участвали в четири или повече различни хазартни дейности през предходната година.

Проучването показва, че хората, залагащи на спорт, демонстрират по-широка и по-голяма дълбочина на участие в хазарта, но също така и повишен риск от развитие на пристрастяване към хазарта. Въпреки това, когато се вземат предвид широчината и дълбочината на участието в хазарта, спортните залагания не носят допълнителен риск от пристрастяване към хазарта, посочват изследователите.

„Тези, които участват в спортни хазартни игри, е по-вероятно да одобрят по-голям общ обхват на хазарта, т.е. участие в по-отчетливи хазартни дейности през последната година, да показват по-голяма честота на хазарт и изпитват по-високи нива на проблеми с хазарта на всички нива на хазартни дейности“, заключават авторите на изследването.

Трябва да се има предвид, че дизайнът на изследването не позволява да се направят никакви причинно-следствени изводи от данните, коментират от сайта psypost.org. По думите им проучването се основава на самооценки, което може да повлияе на резултатите.



ОЩЕ НОВИНИ

image

Велислав Вуцов пред BetNews: Ейре е най-лошият жребий

Българският национален отбор по футбол ще играе срещу Ейре, в бараж за влизане в по-горната група С от Лигата на нациите. На 20 март 2025 година, нашите са домакини, а три дни по-късно гостуваме в Дъблин. Какви са шансовете ни срещу ирландците и какво беше представянето през този сезон? За това и още интересни неща, […]

image

Италия: Хазартът измества здравето по разходи

Билетчета за търкане, спортни облози, лотарии: предлагането на игри на щастието в Италия е огромно. През тази година бе поставен и нов рекорд по приходи в този сектор. Италианците дават за игри на щастието повече пари, отколкото за своето здраве или образование, коментира германската обществена медия АРД. Лотарийните игри са важен икономически фактор в Италия, пише DW. Пристрастяването към […]

image

За какво харчат заеми младите: храна, празници и хазарт

Над 120 хиляди младежи под 30 години са длъжници, от които следва да бъдат събрани необслужвани кредити. 27 % от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинансиране на друг дълг, за сватби, балове, кръщенета и за хазарт. Това показват данни на Камарата на частните […]