Избор на редактора
Спортът полудя, нищо вече не е същото
от Кирил Лулев
10.09.2022
Последните събития в света на спорта объркват много, когато се замислиш за тенденциите и това, което можем да очакваме в следващите години. Къде ще се намираме ние на спортната карта? До сега, когато станеше въпрос за два вида спорт – художествена гимнастика и волейбол, нямаше какво да се обърка. На Световното обаче така ни биха на волейбол, че още ни болят гърбовете. Ще започнем малко по-отдалече …
Адаптацията на Левандовски
Не знам на вас, но на мен ми беше омръзнало все да слушам (особено от българските треньори) как някой имал нужда от адаптация, как му трябвало време да се ориентира и да навлезе в обстановката. Бля, бля! Роберт Левандовски защо не се нуждае от подобно нещо. Ама това е Левандовски ще каже някой. Ама отива в Барселона, а не в Урожай Мърчаево. Каталунският клуб имаше крещяща нужда от подобен футболист, след като изпадна в кризисна ситуация в последните една-две години. И ето го полякът се появява. Без много да се бави, вкарва осем гола за първите си шест официални мача от началото на сезона. Във вече изминаващата седмица, стана първият футболист с хеттрик за три различни отбора в Шампионската лига.
Барселона, Борусия Дортмунд и Байерн Мюнхен. Има негово участие в 108 гола, в 107 мача във въпросния турнир. Не му е необходима адаптация в Барселона и това е видно.
Защо ли? Защото е уникален футболист! И тук идва големият въпрос. Полша не е футболен гигант. Тази държава дори няма да я споменете, ако ви накарам да кажете 20, които са футболни гиганти и там тази игра е на най-високото ниво. Може би, ако става въпрос за волейбол ще е друго … за този спорт ще напиша няколко реда по-надолу.
Казвам това за Полша, защото искам да попитам нещо. Кога наш футболист ще направи това? Кога ще работим така в нашите школи и отбори, че да се появи българският Левандовски?
Отново натъртвам, че Полша не е Германия, Англия, Италия, Португалия, Франция, Бразилия, Аржентина, дори не е Холандия или даже Сърбия във футболно отношение и всякакви оправдания са напълно излишни, в каквато и да е посока.
Дълги години Роберт стоеше в сянката на гигантите на нашето съвремие Кристиано Роналдо и Лионел Меси. В някои случаи незаслужено пренебрегван заради тях. Левандовски е на 34, ще му се порадваме още малко на уменията и после ще дойде времето на норвежкото чудо Ерлинг Холанд.
Какво става в Норвегия?
Ерлинг Холанд Снимка – БНТ
Ерлинг Холанд и Каспер Рууд… Сигурно на някои от вас тези имена не говорят почти нищо. Други знаят, че единият е футболист. За запалените фенове на спорта няма какво да обяснявам. Това са двама норвежци, които са сред най-ярките световни спортни звезди и не са скиори. И Норвегия и Полша не са някакви футболни гиганти, а двама от най-силните в момента са от тези държави. Какво става в Норвегия? Как така в два от най-популярните спортове хора от тази държава са на това ниво? Холанд прави два сезона в Молде и е забелязан от австрийския Залбург. Там също играе две години, след което преминава в Борусия Дортмунд.
От там нататък е ясно какво се случи. Трудно ми е да се сетя за футболист от Норвегия от наистина световна класа. Сигурно и при вас е същото. Може би Джон Карю, който направи кариера във Валенсия, Рома и Астън Вила. Спомням си и за силния отбор на тази страна на Световното първенство през 1994 година, когато в квалификациите те се класираха преди Англия и така албионците не играха в САЩ. Явно е и на скандинавския полуостров работят по-добре от нас във футболно отношение. Дано това са ни примери, защото все слушам как не можем да се сравняваме с големи в тази игра.
Тогава да се мерим с норвежците! И не говорим за ски – бягане, скокове, алпийски или пък кърлинг. Щом едно високичко 22 годишно и на пръв поглед не особено повратливо момче от град Брюне в скандинавската държава може, може и друг. Холанд има 20 гола в 21 мача за националния отбор на своята страна. Това също е показателно за отношението му към спорта.
Каспер Рууд
Сега за другото норвежко чудо Каспер Рууд, който е на 23 години. Сигурно е трудно да избереш да тренираш тенис в държава, където зимните спортове са на почит. Утре ще играе втория си финал на турнир от Големия шлем. От мразовита страна, в която нямат нашите традиции. Нямат си сестри Малееви, нямат си Пиронкова, нямат си Орлин Станойчев, нямат си Григор Димитров.
Утре ще срещне друго чудо в световния тенис испанеца Карлос Алкарас, който е едва на 19 години. И това не е всичко. Който от двамата победи, в понеделник ще бъде новият номер едно в световната ранглиста. Звучи доста добре в ерата на извънземните Федерер, Надал и Джокович. Рууд загуби от Рафа финала на Ролан Гарос преди няколко месеца. Сега обаче може да влезе в историята и има силите да го постигне. Предполагам, че в Норвегия са щастливи от успехите на своите сънародници и спортът там още повече ще се развива, заради това което те двамата правят. А със сигурност размразяват с постиженията си ледените сърца на жителите там.
Нашият пример
И като говорим за това, че в света на спорта се случват откачени неща, ще напиша няколко думи за победата на Лудогорец над Рома в Лига Европа. Пореден луд мач на отбора от Разград в европейските турнири. Такива са били много от двубоите им, този с римските вълци също влезе в тази графа. Принципно не е нормално това. В България идва Жозе Моуриньо, с отбора който спечели Лигата на Конференциите в края на май. Специалния предупреди, че той и футболистите му пристигат у нас сърдити, заради загубата си от Удинезе… и какво от това. Бам, 2:1 за Лудогорец. На фона на нивото на първенството у нас, на цялостното състояние и разпределение на силите в този спорт, българският представител спечели срещу италианския си противник.
А щях да забравя! На световното първенство по волейбол ни би Мексико и така отпаднахме. Мексико!? Нямам какво повече да напиша… Стегнете се да не затриете и този традиционен български спорт!
Преглеждания: 113
ОЩЕ НОВИНИ
Българският национален отбор по футбол ще играе срещу Ейре, в бараж за влизане в по-горната група С от Лигата на нациите. На 20 март 2025 година, нашите са домакини, а три дни по-късно гостуваме в Дъблин. Какви са шансовете ни срещу ирландците и какво беше представянето през този сезон? За това и още интересни неща, […]
Билетчета за търкане, спортни облози, лотарии: предлагането на игри на щастието в Италия е огромно. През тази година бе поставен и нов рекорд по приходи в този сектор. Италианците дават за игри на щастието повече пари, отколкото за своето здраве или образование, коментира германската обществена медия АРД. Лотарийните игри са важен икономически фактор в Италия, пише DW. Пристрастяването към […]
Над 120 хиляди младежи под 30 години са длъжници, от които следва да бъдат събрани необслужвани кредити. 27 % от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинансиране на друг дълг, за сватби, балове, кръщенета и за хазарт. Това показват данни на Камарата на частните […]