Новини
Въвеждат вечерен час на заведения и казина в 12 области /обновена/
от Стелиан Димитров
21.01.2022
Обмислят отпадането на зеления сертификат, ресторантьорите са против рестриктивни мерки
В 12 области в страната ще бъде въведен вечерен час за всички обекти, свързани с общественото здраве заведенията за хранене и развлечения по смисъла на чл. 124 от Закона за туризма. Това стана ясно след брифинг на министър-председателя Кирил Петков, здравния министър – проф. Асена Сербезова и главният държавен здравен инспектор – доц. Ангел Кунчев.
Заведенията, както казината и игралните зали, ще могат да осъществяват дейност до 22 ч., като мерките ще влязат в сила след 5 дни, заяви пред медиите Петков. Дванайсетте области са разделени в два региона, както следва: Видин, Монтана, Враца, София-област, София-град, Перник, Кюстендил и Благоевград в единия, както и Сливен, Бургас, Стара Загора и Ямбол в другия. Според прогнозите всички те ще преминат в етап 3 от развитието на коронавирусната вълна. Освен вечерен час, за тях ще важат и други мерки, като осъществяването на учебния процес дистанционно за 50% от паралелките с ученици между 5 и 12 клас. Този процес ще се случва на ротационен принцип.
В обектите за развлечение ще има и ограничение на капацитета, който ще трябва да бъде намален наполовина. Ще има и задължителна дистанционна форма на работа или наличие на зелен сертификат, както и учестяване на графика на движение на градския транспорт.
Мерките за заведенията, казината и игралните зали в София влизат в сила от 00.00 часа на 27 януари, съобщиха малко по-рано от столичната РЗИ.
Заведенията реагират остро на мерките, заканиха се да протестират
„Няма да спазваме повече ограничения от тези, наложени към момента! Дискриминационни ограничения без никакъв реален здравен ефект! Три години стигат! Безпомощността на държавата да се справи с всяка поредна вълна на Covid-19, не е причина браншът ни да бъде чегъртан“, се казва в официална позиция на Сдружението на заведенията в България и Българската асоциация на заведенията.
Междувременно Кирил Петков и проф. Сербезова отбелязаха, че предимството на новата система за справяне с кризата е възможността на всеки да се информира за мерките, които предстоят за региона му. Това ще може да се случва на сайта coronavirus.bg, където са разписани прогнозите за следващите пет дни. “Всеки българин може да види ясно какви биха били ограничителните мерки на всеки етап. Има линк и към насърчителните мерки – какви са стимулите за хората, които са ограничени”, допълни Петков.
Зеленият сертификат ще отпада при определени условия
Премиерът заяви още, че властите у нас обсъждат и предложение за премахване на зеления сертификат на територията на държавата. По думите му, идеята ще бъде обсъждана с експерти през следващите дни. Според нея, документът за пропуск в обществени места може да отпадне при изпълнение на поне един от двата сценария – достигане на поне 60% ваксинирано (с две дози) население или под 5% заетост на леглата в интензивните отделения на болниците.
„Това са амбициозни, същевременно осъществими цели. Това е стимул, към който да се стремим, за да си върнем свободния нормален живот, който толкова много желаем всички“, заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Петков уточни, че в случай, че предложението се одобри, а зеленият сертификат отпадне, документът е възможно да бъде върнат обратно, когато ситуацията отново се влоши.
Преглеждания: 400
ОЩЕ НОВИНИ
Стефан Велев е бивш футболист на Левски и Локомотив Пловдив. Играл е още за отборите на Берое, Черно море, Славия, Ботев Враца, Любимец, Динамо Тбилиси и румънския Сепси. Има пет мача за националния тим на България. С него разговаряхме за завършилия сезон у нас и първите стъпки, които той прави в треньорската кариера. Разпределението на […]
Николай Христозов е бивш футболист на Локомотив София, Вихрен Сандански, Миньор Перник, Локомотив Мездра, Добруджа и Витоша Бистрица. В момента е треньор на ФК Сливнишки герой. Често е канен като гост и футболен анализатор в телевизионни студиа. Завръщането на грандовете „Добро начало и за двата отбора, за да могат да върнат славните си години. Нужна […]
Изминалият сезон в нашия футбол ще остане в историята не просто като поредния, а като големия водораздел. Години наред българският фен живееше в апатия, продиктувана от една предвидима до болка хегемония. През май 2026 година обаче станахме свидетели на нещо, което мнозина смятаха за невъзможно. Оковите на еднообразието бяха счупени, а традиционните грандове си върнаха […]