Избор на редактора
Залози на зимни спортове – видове и съвети за успех (Първа част)
от Свилен Станчев
18.01.2023
За какво си мислите, когато чуете за зимни спортове? Сигурни сме, че всеки от вас дава различен отговор на този въпрос, защото има своя любима дисциплина. Това е съвсем нормално, тъй като при тях се наблюдава истинско разнообразие, а всеки от спортовете е красив и уникален. В този текст ще поговорим повече за зимните дисциплини.
Ски алпийски дисциплини
Алпийските дисциплини включват в своя арсенал следните зимни спортове:
- Спускане
- Слалом
- Гигантски слалом
- Паралелни състезания
- Комбинирани състезания
- Отборни състезания
Състезанията се категоризират в следните категории: Олимпийски игри, Световно първенство, Световна купа и Континентална купа.
Биатлон
Биатлонът е вид зимен спорт съчетеващ ски бягане и стрелба. Първото регистрирано състезание датира от далечната 1767 година, близо до границата между Швеция и Норвегия. От Олимпиадата в Скуо Вали 1960 година биатлонът е част от програмата. Дисциплините в биатлона са:
- Индивидуален старт
- Спринт
- Преследване
- Масов старт
- Щафета
- Смесена щафета
- Отборно състезание
Ски скокове
Ски скоковете са друг от много популярните зимни спортове. Състезаващите скачат от шанца. Всяка година се провежда световна купа, а през две години се провежда световно първенство по ски северни дисциплини.
Дисциплините, които са част от ски скоковете са следните:
- Индивидуален скок от малка шанца
- Индивидуален скок от голяма шанца
- Отборно състезание
- Ски полети
Ежегодно се провеждат Световни купи по ски скокове, Турнир на четирите шанци, Северен турнир.
Сноуборд
Може да се каже, че сноубордът е от сравнително новите зимни спортове. Историята му е изключително любопитна, като започва през 1960 година с опита на няколко американски сърфисти да направят сърф, който да се движи по снежните склонове. Този спорт се развива бързо, тъй като техниката му се усвоява по-лесно и за по-кратко време от тази на ските. В сноуборда фигурират следните стилове:
- Фриирайд
- Фриистайл
- Бордъркрос
- Спускания в “алпийски стил”
Бобслей
Бобслеят е зимен спорт, изпълняващ се в заледен улей със специални шейни за двама или четирима състезатели. Бобслеят се появява през 1888 година в Санкт Мориц, Швейцария, където английски турист съединява две ски, за да се спусне по снежен хълм. В цялата история на олимпийските игри винаги е имало състезания по бобслей с изключение на Скуо Вали (1960). В началото на 90-те години се провеждат първите състезания по бобслей за жени. Бобслеят за жени е включен в олимпийската програма на Игрите в Солт Лейк Сити през 2002 година.
Спортни шейни
Спортните шейни са зимен спорт, в който състезателите със шейни по улей за бобслей. Скоростта, която развиват е сравнително висока от порядъка на 140км/ч, като съществуват следните дисциплини:
- Мъже (единично)
- Жени (единично)
- Мъже (двойки)
- Отборна щафета
Скелетон
Скелетонът е зимен олимпийски спорт. Представлява спускане със шейна по улей за бобслей, като състезателите има право да управлява шейната само с движенията на тялото си. Състезателите се спускат с главата напред. Спортът е включен в олимпийската програма през 1928, а произлиза от Санкт Мориц още през 80-те години на XIX век. През 48-ма обаче МОК го е сметнал за прекалено опасен и го е изключил от графика на Игрите, като едва през 2002 в Солт Лейк Сити той отново се завръща.
Фигурно пързаляне
Фигурното пързаляне е зимен олимпийски спорт. Спортистите се пързалят на кънки по лед с изпълнение на скокове, завъртания и други елементи под специален музикален съпровод. В официалните състезания, като правило, се разиграват четири комплекта медали – единично жени, единично мъже, спортни двойки и танцови двойки. Състезанията се състоят от няколко съчетания, в които има включени задължителни елементи. Оценяват се от съдийска колегия с две оценки – за трудност и за артистичност. Фигурното пързаляне е включено в програмата на зимните олимпийски игри. До игрите през 1956г, състезанията се провеждат на открито.
Пързаляне с кънки
Пързалянето с кънки е олимпийски зимен спорт, който се упражнява на овална ледена писта с дължина 400 метра. Състезаващите се състезават по двойки, като единият бяга от външната, а другият от вътрешната страна на овала. Всякакви докосвания с противника или преминаване в полето му се наказват с дисквалификация. Изключение се допуска само след последния завой в дистанцията, когато е разрешено да се премине в полето на съперника, стига да не му се пречи. На олимпийските игри се провеждат състезания по 12 дисциплини:
– за мъже – 500 м, 1000 м, 1500 м, 5000 м, 10 000 м, отборно преследване;
– за жени – 500 м, 1000 м, 1500 м, 3000 м, 5000 м, отборно преследване.
Има и други дисциплини, които не са включени в олимпийската програма, като масов старт, маратон и др.
Шорттрек
Шорттрекът е зимен олимпийски спорт. Провежда се на 111-метрова кръгла писта (игрище за хокей на лед). Шорттрекът (мъже/жени) има различни дължини на състезателните дисциплини – 500 метра, 1000 метра, 1500 метра, щафета 3000 метра. Този спорт става част от олимпийските игри от 1992 година, като България може да се похвали с един от най-големите си успехи благодарение на Евгения Раданова, спечелила за България всички видове възможни медали.
Очаквайте втората част с най-интересните залози, свързани със зимните спортове.
Преглеждания: 232
ОЩЕ НОВИНИ
Българският национален отбор по футбол ще играе срещу Ейре, в бараж за влизане в по-горната група С от Лигата на нациите. На 20 март 2025 година, нашите са домакини, а три дни по-късно гостуваме в Дъблин. Какви са шансовете ни срещу ирландците и какво беше представянето през този сезон? За това и още интересни неща, […]
Билетчета за търкане, спортни облози, лотарии: предлагането на игри на щастието в Италия е огромно. През тази година бе поставен и нов рекорд по приходи в този сектор. Италианците дават за игри на щастието повече пари, отколкото за своето здраве или образование, коментира германската обществена медия АРД. Лотарийните игри са важен икономически фактор в Италия, пише DW. Пристрастяването към […]
Над 120 хиляди младежи под 30 години са длъжници, от които следва да бъдат събрани необслужвани кредити. 27 % от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинансиране на друг дълг, за сватби, балове, кръщенета и за хазарт. Това показват данни на Камарата на частните […]