Геймблинг
Вижте някои от най-интересните статистики за залаганията
от Алекса Александров
30.11.2023
Хазартът е популярна форма на забавление в цял свят. Той предлага възможност за печалби, но и за загуби, ако не се играе разумно. Ето няколко впечатляващи статистики за залаганията за мащаба на тази индустрия и за рисковете, свързани с нея.
Проучване на Global Betting and Gaming Council показва, че глобалният пазар на хазарта е на стойност 533 милиарда долара през 2022 г. Това е увеличение от 8% спрямо предходната година. Според доклад на Statista, през 2022 г. в света има около 4,2 милиарда активни залагащи. Това е увеличение от 20% спрямо предходната година.
Онлайн залаганията стават все по-популярни. През 2022 г. те са генерирали около 40% от глобалния пазар на хазарта. Този ръст е в съответствие с предишен доклад, който твърди, че пазарът на онлайн хазарта може да нарасне с $142,38 милиарда между 2021 г. и 2026 г. Между 2021 г. и 2022 г. пазарът е нараснал с приблизително 11,82%. Най-популярната форма на онлайн хазарт, например, в Обединеното кралство е Националната лотария, която са използвали 32,8% от анкетираните британци.
Разцвет на онлайн хазарта заради пандемията
Популярността на онлайн хазарта нарастна в следствие на пандемията от COVID-19 увеличи популярността на онлайн хазарта. Така във Великобритания приходите на онлайн казината нарастват с 22,5%, а между април 2020 г. и март 2021 г. приходите на физическите казина спадат с 88,5%.
През последните години се наблюдава ръст на игралната индустрия и в България, и за това може да се съди по приходите в хазната. През 2022 г. приходите са нараснали с 36% спрямо предходната година, уточни той, като общият ръст е от 240 млн. лв. в края на 2021 г. до 327 млн. лв. в края на 2022 г.
Според доклад на Statista, най-популярните видове залагания са спортни залози, казино игри и лото. 46,1% от дистанционните залагащи са залагали на футбол, а според доклад на Gambling Commission, средната печалба от залагания в Обединеното кралство е 100 паунда годишно. Това означава, че повечето залагащи губят пари. Има редица случаи на хора, които са спечелили огромни суми пари от залагания. Например, през 2022 г. един играч в САЩ спечели 70 милиона долара от залагане на спортни събития.
Също така в световната история на хазарта са записани и играчи, които са загубили огромни суми пари от залагания. Например, през 2021 г. един комарджия в Австралия загуби 20 милиона долара от залагане на конни надбягвания.
Хазартът е пристрастяващо занимание и може да доведе до сериозни финансови проблеми. Ето защо е важно да се залага разумно и да не се залага повече, отколкото любителят на залозите може да си позволите да загуби. Във връзка с тази зависимост, в много страни има ограничения за залаганията – някъде хазартът е напълно забранен, а в други държави са разрешени само определени видове залагания.
Освен това има редица международни споразумения, които регулират хазарта. Европейският съюз има директива, която изисква държавите членки да регулират хазарта по начин, който да защитава потребителите.
Хазартната индустрия продължава да расте в световен мащаб и остава основен технологичен работодател, което означава, че скоро тази сфера ще придобие още по-интересни статистики.
Преглеждания: 3 379
ОЩЕ НОВИНИ
Българският национален отбор по футбол ще играе срещу Ейре, в бараж за влизане в по-горната група С от Лигата на нациите. На 20 март 2025 година, нашите са домакини, а три дни по-късно гостуваме в Дъблин. Какви са шансовете ни срещу ирландците и какво беше представянето през този сезон? За това и още интересни неща, […]
Билетчета за търкане, спортни облози, лотарии: предлагането на игри на щастието в Италия е огромно. През тази година бе поставен и нов рекорд по приходи в този сектор. Италианците дават за игри на щастието повече пари, отколкото за своето здраве или образование, коментира германската обществена медия АРД. Лотарийните игри са важен икономически фактор в Италия, пише DW. Пристрастяването към […]
Над 120 хиляди младежи под 30 години са длъжници, от които следва да бъдат събрани необслужвани кредити. 27 % от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинансиране на друг дълг, за сватби, балове, кръщенета и за хазарт. Това показват данни на Камарата на частните […]