eSports

Esports: Какво трябва да знаем преди да започнем

от Стелиан Димитров

09.09.2021



Видеоигрите не като развлечение за загуба на време, а като възможност за кариера

Мога ли да изкарвам пари, докато играя на любимите си игри и какви са възможностите пред мен за развитие в сектора? Този въпрос е преминавал вероятно през ума на всеки професионален играч преди началото на кариерата му.

Esports или електронните спортове (както никой от сферата не ги нарича) превръща всеобщо хоби в професия, като все по-успешно опровергава разбирането, че видеоигрите са само за загуба на време, водят до пристрастяване и т.н. Нещо повече, голяма част от участниците в турнирите могат да се похвалят с добри приходи. А в топ 10 на най-успешните играчи в целия свят попада и българин – Иван Иванов, по-известен в средите като MinD_ContRoL.

Терминът всъщност описва света на организираните състезания по видеоигри. Сред най-популярните заглавия, които попадат в обхвата на Esports, са: Fortnite, League of Legends, Counter-Strike, Call of Duty, Overwatch и др. Най-често това са игрите, които забавляват всеки ентусиаст на темата и у дома.

Това, с което организираните състезания се различават е именно планирането, съставянето на отбори и лиги. Надпреварите са напълно достъпни за широката публика, като традиционно милиони фенове от целия свят присъстват на събития на живо или пък гледат преки излъчвания по телевизията или интернет. Социалната мрежа Twitch, например, спомага много за набирането на фенбаза за всеки състезател от света на Esports.

Според данни на Британската Esports асоциация, миналата година първенствата са проследени от над 220 милиона души от целия свят.

До 2023 г. публиката на игрите се очаква да се увеличи със 75 млн. ентусиасти

Въпреки че мнозина свързват „цъкането“ със застояването на едно място, състезателите най-често са третирани като спортисти. Те се включват в отбори, участват в различни надпревари, които носят съответните наградни фондове и разпределят парите помежду си. Сред най-скъпите турнири е този на Dota 2 International, който през 2019 г. е дал 30 млн. долара на печелившите. Само през миналата година пък различни спонсори са инвестирали 623,9 милиона долара в отборите, а сумата се очаква да продължава да се увеличава.

След като доказахме, че Esports предоставя възможности за успешно финансово и занимателно кариерно развитие, е време да уточним, че цялата индустрия се развива доста бързо, а далеч не всички, замесени в нея, са специалисти на тема видеоигри. Сред хората, които се търсят още са треньори, водещи на състезанията, пиари, мениджъри, съдии, агенти, адвокати и мн. др. Това означава, че Esports всъщност привлича вниманието далеч не само на любителите на видеоигри. С приходи в размер на 1,1 млрд. долара само за миналата година, индустрията ще става все по-привлекателна за хора с разнородни интереси и професии.



ОЩЕ НОВИНИ

image

Велислав Вуцов пред BetNews: Ейре е най-лошият жребий

Българският национален отбор по футбол ще играе срещу Ейре, в бараж за влизане в по-горната група С от Лигата на нациите. На 20 март 2025 година, нашите са домакини, а три дни по-късно гостуваме в Дъблин. Какви са шансовете ни срещу ирландците и какво беше представянето през този сезон? За това и още интересни неща, […]

image

Италия: Хазартът измества здравето по разходи

Билетчета за търкане, спортни облози, лотарии: предлагането на игри на щастието в Италия е огромно. През тази година бе поставен и нов рекорд по приходи в този сектор. Италианците дават за игри на щастието повече пари, отколкото за своето здраве или образование, коментира германската обществена медия АРД. Лотарийните игри са важен икономически фактор в Италия, пише DW. Пристрастяването към […]

image

За какво харчат заеми младите: храна, празници и хазарт

Над 120 хиляди младежи под 30 години са длъжници, от които следва да бъдат събрани необслужвани кредити. 27 % от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинансиране на друг дълг, за сватби, балове, кръщенета и за хазарт. Това показват данни на Камарата на частните […]