eSports
Esports: Какво трябва да знаем преди да започнем
от Стелиан Димитров
09.09.2021
Видеоигрите не като развлечение за загуба на време, а като възможност за кариера
Мога ли да изкарвам пари, докато играя на любимите си игри и какви са възможностите пред мен за развитие в сектора? Този въпрос е преминавал вероятно през ума на всеки професионален играч преди началото на кариерата му.
Esports или електронните спортове (както никой от сферата не ги нарича) превръща всеобщо хоби в професия, като все по-успешно опровергава разбирането, че видеоигрите са само за загуба на време, водят до пристрастяване и т.н. Нещо повече, голяма част от участниците в турнирите могат да се похвалят с добри приходи. А в топ 10 на най-успешните играчи в целия свят попада и българин – Иван Иванов, по-известен в средите като MinD_ContRoL.
Терминът всъщност описва света на организираните състезания по видеоигри. Сред най-популярните заглавия, които попадат в обхвата на Esports, са: Fortnite, League of Legends, Counter-Strike, Call of Duty, Overwatch и др. Най-често това са игрите, които забавляват всеки ентусиаст на темата и у дома.
Това, с което организираните състезания се различават е именно планирането, съставянето на отбори и лиги. Надпреварите са напълно достъпни за широката публика, като традиционно милиони фенове от целия свят присъстват на събития на живо или пък гледат преки излъчвания по телевизията или интернет. Социалната мрежа Twitch, например, спомага много за набирането на фенбаза за всеки състезател от света на Esports.
Според данни на Британската Esports асоциация, миналата година първенствата са проследени от над 220 милиона души от целия свят.
До 2023 г. публиката на игрите се очаква да се увеличи със 75 млн. ентусиасти
Въпреки че мнозина свързват „цъкането“ със застояването на едно място, състезателите най-често са третирани като спортисти. Те се включват в отбори, участват в различни надпревари, които носят съответните наградни фондове и разпределят парите помежду си. Сред най-скъпите турнири е този на Dota 2 International, който през 2019 г. е дал 30 млн. долара на печелившите. Само през миналата година пък различни спонсори са инвестирали 623,9 милиона долара в отборите, а сумата се очаква да продължава да се увеличава.
След като доказахме, че Esports предоставя възможности за успешно финансово и занимателно кариерно развитие, е време да уточним, че цялата индустрия се развива доста бързо, а далеч не всички, замесени в нея, са специалисти на тема видеоигри. Сред хората, които се търсят още са треньори, водещи на състезанията, пиари, мениджъри, съдии, агенти, адвокати и мн. др. Това означава, че Esports всъщност привлича вниманието далеч не само на любителите на видеоигри. С приходи в размер на 1,1 млрд. долара само за миналата година, индустрията ще става все по-привлекателна за хора с разнородни интереси и професии.
Преглеждания: 215
ОЩЕ НОВИНИ
Хазартен оператор беше представен като нов генерален спонсор на най-голямата зала в България – многофункционалното спортно съоръжение “Арена София” в столицата. От стопанисващото обекта държавно дружество “Национална спортна база” ЕАД съобщиха, че е подписан договор с игралната платформа 8888.bg, по силата на който занапред официалното име на залата ще бъде “Арена 8888 София”. Съобщение за […]
Назначаването на Александър Томаш за треньор на ЦСКА-София предизвика безброй коментари. Начинът, по който си тръгва от Спартак Варна е крайно неприятен за варненските фенове. От първите шест мача, „соколите“ имат четири победи, равенство и само една загуба. Това им отрежда третото място, което е особено престижно. Само, че нещата приключиха скоростно. Томаш вече е […]
България взе участие в най-голямото световно събитие за игри – Gamescom. Форумът се проведе от 21 до 25 август в Кьолн, съобщават от индустрията. По думите им страната ни се включва за първи път в глобалното изложение с национален щанд с над 10 компании за разработка на игри. Сред тях са Incineration Productions, Kipi Interactive, […]