Избор на редактора
Милен Василев: Знаем пътя, по който да върнем българския шахмат на подобаващото му място
от Диян Костадинов
07.02.2024
Гросмайстор Милен Василев е президент на обединената Българска спортна федерация по шахмат (БСФШ). Роден е в Бургас и започва да играе от 6-годишна възраст. На Световното първенство за юноши в Тимишоара до последния кръг е в борбата за медалите, като накрая приключва разделяйки 4-5 място.
През 2001г. става Международен майстор, а от 2009г. достига и до най-високото звание на Гросмайстор. От години живее в София и се занимава с частен бизнес. Подкрепял е финансово много шахматни събития и инициативи.
В следващите редове ще видите обширното интервю, което даде за BetNews.bg. В него той разказва за проблемите в българския шахмат и пътят за тяхното решаване.
Г-н Василев, последната година бе динамична за българския шахмат. Случиха се интересни събития и високи успехи. Да започнем с това, че се създаде БСФШ, на която бяхте избран за президент. Защо се наложи създаването на нова федерация и каква е нейната мисия?
Здравейте. Положението в българския шахмат през последните години бе трагично. България беше изключена от световната и европейска федерации поради доказани огромни злоупотреби с финасови средства на ръководството на Силвио Данаилов и неговия екип. След като това ръководство се мултиплицира в БФШ 2022 и получи лиценз по “втория начин”, въпреки ясната позиция от световните органи, че федерация, в която участват хора от екипа на Силвио Данаилов няма да бъде прието за техен член.
С тази наглост не можах да се примиря и се включих в борбата започната от светоната и европейска шампионка Антоанета Стефанова и хората от четирите други федерации.
БСФШ е федерацията на шахматистите в България. Пълен антипод на пагубното управление през последните десет години. Ние можем и знаем пътя, по който да върнем, нашия любим спорт, на подобаващото му място. Това ясно се вижда от пълната подкрепа, която нашия екип получи от ФИДЕ и ЕШС.
Появата на БСФШ бе прието радушно по света – Европейският шахматен съюз (ЕШС) допусна националният ни отбор на Европейското първенство, а Световната шахматна федерация (ФИДЕ) прие официално БСФШ за техен член. Означава ли това, че вече България е изчистила срама, до който се стигна след уличаването в кражби на ръководителите и изхвърлянето на Българската федерация по шахмат от световната организация преди няколко години?
Това е най-голямото признание за нас! И удоволетворение, че сме поели в правилната посока. Присъствах на годишния конгрес на ЕШС в Будва. Президентът Зураб Азмайпарашвили и делегатите бяха удоволетворени от това че, заедно с почетният председател на БСФШ Антоанета Стефанова сме поели управлението на българския шахмат, обединявайки четири от пет федерации. Определено виждат в наше лице благонадежден партньор.
Колкото до срама, той ще тегне дълги години над нас, но аз имам намерение с правилни действия и постигане на резултати да го заличим по-бързо.
В момента има парадокс: БСФШ е член и призната от ФИДЕ, а лицензът от българското Министерство на младежта и спорта е притежание на друга родна федерация – БФШ 2022. Защо и как се стигна до това?
От 21.01.24 г. БСФШ е пълноправен член и на ЕШС. Този въпрос ми задават и от международните федерации. Също ме питаха и как държавата в лицето на министъра на ММС е дал лиценз на федерация, в което ръководство са и хората от федерацията, която беше осъдена, че чрез нея са откраднати близо 700 000 лв. от ММС. Излиза, че в България е възможно да „изразходиш нецелесъобразно финансови средства“ от ММС, след което правиш нова федерация и получаваш пак лиценз от ММС…
БФШ 2022 също подадоха документи за членство към ФИДЕ, но в крайна сметка Световната федерация прие БСФШ. Изненадващо дни преди конгреса на ФИДЕ цялото ръководство на БФШ 2022 подадоха оставка и посочиха друг ръководен състав. Това не беше ли малко странно и смятате ли, че е оказало влияние върху решението на ФИДЕ БФШ 2022 да не бъде приета за техен член, а да гласуват доверие на БСФШ?
След европейската титла на нашия отбор в България се заговори за шахмат. Съответно излязоха и проблемите и на всички стана ясно, кой управлява „новата“ БФШ 2022. Започнаха да им се задават неудобни въпроси и в паниката си те започнаха да правят отчаяни ходове. Ново ръководство няма. Направиха подмяна с най-доверените си хора, което съответно всички знаят.
Относно членството във ФИДЕ, документите бяха подадени доста преди това от „кликата“ съсипала шахмата в България.
Какви според вас са вариантите, които предстоят за българския шахмат и парадоксът с двете съществуващи федерации? Какво очаквате да се случи в близкото бъдеще?
Две федерации няма как да съществуват. Ръководената от мен БСФШ е легитимната в света. Срещу лиценза на БФШ 2022 има заведени дела и се очаква Решение на съда. Също и министър Илиев назначи одит по това как е даден техния лиценз. Оптимист съм!
След учредяването на БСФШ българският национален отбор по шахмат за жени бе включен за участие на Европейското първенство, където най-после се събраха заедно най-елитните ни състезателки и резултатът не закъсня: България постигна един от най-големите си успехи като станахме Европейски шампиони, а Нургюл Салимова спечели и златен медал на 2-ра дъска. Разкажете ни какво ви коства организацията по това българско участие, през какви трудности се изправихте и как успяхте да ги разрешите?
Изненадващата покана дойде седмици преди европейското. Невероятно признание и жест към нашето ръководство, но и огромна отговорност. Федерация на един месец, без държавно финансиране и никакви средства към момента да поеме отговорност да осигури близо 60 000 лв., беше голямо предизвикателство. Благодарение на екипа и на членът на УС Калоян Матеев, средствата бяха осигурени, което в този момент беше изключително трудно. Остана другото предизвикателство – Нургюл Салимова да участва в националният отбор. Преди два месеца тя отказа да играе на световното отборно първенство по ускорен шахмат в Полша, поради забрана от страна на ръководството на БФШ 2022.
Малко известен е фактът, че ние с нея бяхме от един клуб „Бургас 64“ до преди година и половина, когато аз го напуснах поради отказа на ръководството му да ме подкрепи за кандидат председател на БФШ. Аз съм се състезавал за „Бургас 64“ от неговото създаване, както съм бил и спонсор на клуба.
Наложи се да проведа разговори с ръководството на ШК „Бургас 64“ и този път разумът надделя и поставихме общите интереси над частните. И резултатът не закъсня.
Скоро след това БСФШ успя да осигури финансиране и може би за пръв път изпрати на участие на Световните първенства по ускорен шахмат и блиц цели четири състезатели. Там те също се представиха чудесно, особено Нургюл Салимова и Иван Чепаринов, които бяха с реални шансове за медал. В какви други събития планирате да осигурите участие на елитните ни състезатели?
Отново благодарности на спонсорите, осигурили това участие и най-вече на г-н Илиян Филипов. Нургюл и Иван се представиха много добре според мен.
Страхотен успех и на Антоанета Стефанова, спечелвайки среброто на европейското първенство по ускорен шахмат в Монако през януари тази година.
Само преди около 15 години България имаше едновременно 5 световни шампиони – за мъже, жени, ветерани, глухонеми и по шахматна композиция. Изведнъж всичко рухна и състезателите ни бяха оставени да се справят сами. Като че ли някаква подкрепа и медийна гласност имаше само за някои от дамите ни. Ще опита ли БСФШ да възроди отново всички форми на шахмата у нас?
Това е цел №1, която съм си поставил. Голямо предимство ми дава това, че до преди години съм бил от другата страна – на състезател. Отлично познавам техните нужди и сега ще се старая да ги обезпеча. Липсва ми и това, че нашите деца отсъстват трайно от подиумите на международните състезания.
Изглежда женският ни национален отбор е намерил оптималния си вариант и дамите ни се представят впечатляващо. Как обаче стоят нещата при мъжете след толкова години отсъствие от световните форуми?
За Олимпиадата през 2024 г. сме наблегнали и на мъжкия отбор. Треньор ще бъде ГМ Кирил Георгиев и в напреднали преговори сме с топ състезателя Аркадий Найдич, който да подсили отбора на България.
Не е ли парадоксално, че България е водеща сила в света по Шахматна композиция и родните ни състезатели спечелиха множество Световни и Олимпийски титли, медали от Световни купи и стотици призови отличия от турнири по цял свят, а българските шахматни федерации през последните години дори едно официално „честито” не са казали на шахматните ни композитори, камо ли да ги подкрепят или наградят за тези най-високи отличия!? Ще съумее ли да обърне внимание БСФШ и на това направление в шахматното изкуство-спорт, за да се развие то на необходимото ниво у нас?
Надявам се да съм и първият председател, който да промени това и да обърна и сериозно внимание на шахматна композиция, където имаме невероятни, но пренебрегнати според мен успехи. Залагам надежди за отлично представяне на олимпиадата през 2024 г. и в шахматна композиция.
Кои са основните задачи пред БСФШ през 2024 г.?
Най-важното е да се реши проблемът с националния лиценз и безвремието в българския шахмат да спре. 24 година е олимпийска и тук ще насочим главните си усилия, като по никакъв начин няма да пренебрегнем децата, клубовете и другите шахматни дисциплини. Имаме програма за развитие и съответния екип, с който да я реализираме.
Преглеждания: 3 283
ОЩЕ НОВИНИ
Пламен Николов е бивш футболист на Левски, Локомотив София и Септември. Играе за националния отбор от 1991 до 1994 година. Част от златното поколение, спечелило бронзовите медали на Световното първенство през 1994-та в САЩ. Пази през второто полувреме в мача за третото място срещу Швеция. Единственият вратар на Мондиал 94, който няма допуснат гол в […]
Българският национален отбор по футбол ще играе срещу Ейре, в бараж за влизане в по-горната група С от Лигата на нациите. На 20 март 2025 година, нашите са домакини, а три дни по-късно гостуваме в Дъблин. Какви са шансовете ни срещу ирландците и какво беше представянето през този сезон? За това и още интересни неща, […]
Билетчета за търкане, спортни облози, лотарии: предлагането на игри на щастието в Италия е огромно. През тази година бе поставен и нов рекорд по приходи в този сектор. Италианците дават за игри на щастието повече пари, отколкото за своето здраве или образование, коментира германската обществена медия АРД. Лотарийните игри са важен икономически фактор в Италия, пише DW. Пристрастяването към […]