Избор на редактора
Хазартът спира да съобщава размерите на парични и предметни награди в рекламите си
от BetNews
13.12.2022
Хазартният бранш ще спре да съобщава размерите на парични и предметни награди в рекламите си от следващата година. Това съобщи Владимир Доков от Българската гейминг асоциация (БГА) по време на кръглата маса на тема „Отговорен хазарт“, организирана от Съвета за електронни медии (СЕМ).
Това е форма на саморегулация в сектора, като липсата на информация за размерите на наградите и бонусите засяга търговските съобщения в радиа и телевизии, както и външните реклами. Целта на мярката е да се избегне внушаване на обещания за щастлив живот и решаване на всички проблеми чрез залагания, обясни Доков. По думите му обаче същото трябва да направи и държавният тотализатор.
От 2023 г. в рекламите за хазарт няма да могат да участват и лица под 23-годишна възраст. Билбордове с промоции на бетинг компании пък няма да бъдат позиционирани близо до училища. Търговски съобщения в радиата и телевизиите няма да се излъчват в диапазона от 5 до 18 ч. Изключения се предвиждат, когато се излъчват спортни състезания. Сред мерките, залегнали в програмата на БГА, е и наличието на послание за разумно залагане във всяка реклама на хазарт. „Тоест, ако рекламата е 15 секунди, 2 секунди от нея на финала ще бъдат за това да обявяваме, че трябва да се залага разумно“, обясни Владимир Доков.
СЕМ получава десетки оплаквания ежедневно за неправомерни реклами на хазарт и бързи кредити, каза в началото на срещата председателят на медийния регулатор Соня Момчилова. По думите й обаче правомощията на съвета са твърде ограничени. „Съветът за електронни медии е последният във веригата институции, които носят отговорност за състоянието на нещата. Само това искам да напомня, защото върху нас пада най-голямото очакване на обществото“, посочи Момчилова. Председателят на регулатора допълни, че СЕМ ще провокира социологическо проучване по темата.
На събитието присъства и д-р Цветеслава Гълъбова, директор на държавната психиатрична болница „Свети Иван Рилски“. Тя коментира, че хората с хазартна зависимост рядко осъзнават, че я имат и рядко търсят сами помощ, заради което няма актуална и обективна статистика за това в страната. Въпреки това, според нея, в професионалните среди се наблюдава мнението, че има значителен ръст.
Изпълнителният директор на Националната мрежа за децата Георги Богданов заяви, че малолетни и непълнолетни лица играят хазарт, въпреки забраната и мерките за саморегулация. По думите му, това се случва чрез помощта на техни приятели, които вече са навършили 18-годишна възраст. Той припомни исканията на представляваната от него организация за промени в Закона за хазарта, свързани и с рекламите на бетинг компаниите.
Богданов изрази готовност да съдейства на БГА за подобряване на новите мерки. „Ние не сме против хазартния бизнес в България, но не искаме децата и семействата в България да бъдат в опасност“, допълни той.
Търговските съобщения на хазарта трябва да бъдат регулирани не само в радиото и телевизията, а и онлайн. Това каза Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията, на което Соня Момчилова от СЕМ отговори: „Ние не можем да контролираме нелинейните медии, ние в интернет нищо не можем да направим под форма на регулация“. „Надзорът над хазартните дейности стана по-труден заради дигитализацията на сектора“, коментира изпълнителният директор на Националната агенция за приходите Борис Михайлов.
Той уточни, че хазартната дейност е бързоразвиващ се бранш, който носи значителни приходи на държавната хазна.
„Смятам, че всички сме се обединили около това индустрията да се легитимира през съобщенията и обявите на своите игри, защото иначе трафикът се отклонява към нелегални сайтове или оператори. Но това трябва да стане по един отговорен начин“, обясни и Ели Герганова от Националния съвет за саморегулация. Тя приветства решението на сектора на се саморегулира и посочи, че през последните две години няма жалби от граждани във връзка със съдържанието на рекламите.
Темата как да бъдат предпазени децата от хазарта ще бъде разгледана и утре, 14 декември, на заседание на парламентарната комисия по въпросите на децата, младежта и спорта.
Преглеждания: 401
Тагове:
- Бетинг компании
, - Борис Михайлов
, - Българската гейминг асоциация
, - Владимир Доков
, - кръгла маса
, - Надзор
, - НАП
, - предметни награди
, - реклами
, - СЕМ
, - Соня Момчилова
, - Тихомир Безлов
, - Хазарт
,
ОЩЕ НОВИНИ
Детелин Баялцалиев е бивш футболен съдия. Ръководил е повече от 550 мача в България и чужбина, като асистент рефер. Един от най-добрите съдийски инструктори и анализатори в България, често е канен на международни форуми да обучава младите арбитри. Разговаряхме с Баялцалиев по наболялата тема, дали българските съдии се справят добре със своите задачи на терена. […]
Пламен Николов е бивш футболист на Левски, Локомотив София и Септември. Играе за националния отбор от 1991 до 1994 година. Част от златното поколение, спечелило бронзовите медали на Световното първенство през 1994-та в САЩ. Пази през второто полувреме в мача за третото място срещу Швеция. Единственият вратар на Мондиал 94, който няма допуснат гол в […]
Българският национален отбор по футбол ще играе срещу Ейре, в бараж за влизане в по-горната група С от Лигата на нациите. На 20 март 2025 година, нашите са домакини, а три дни по-късно гостуваме в Дъблин. Какви са шансовете ни срещу ирландците и какво беше представянето през този сезон? За това и още интересни неща, […]